Марта Гузовска – Жртвата Поликсена

страници: 442 формат:195×125 цена:500 ден. Група археолози доаѓаат до несекојдневно откритие: на наводни ахајски гробишта лежи женски скелет посипан со златни ливчиња, кој доктор Пола Мор, амбициозен археолог, го идентификува како посмртните останки на митската Поликсена, робинката на Ахил. Сепак, радоста поради феноменалното откритие не трае долго. Набргу антропологот Марио Ибл, соработникот на Пола, циник…

Александра Маринина – Игра на туѓ терен

страници: 295 формат:195×125 цена:200 ден. Руски град-фантом, место каде владее законот, спокојот и благосостојбата и има само една мафија. Едуард Денисов, харизматичниот „кум“, со години во градот владее со железна рака. Судбината одлучува токму во еден од тамошните санаториуми да дојде на одмор мајор Анастасија Каменскаја. Таа уште не знае дека во истата таа установа…

Јорн Л. Хорст – Ловечки кучиња

страници: 303 формат:195×125 цена:420 ден. Романот награден со три престижни награди за првпат на македонски јазик. Награда „Ривертон 2012“, „Златен клуч 2013“ и наградата „Мартин Бек 2014“. Вилијам Вистинг е суспендиран од службата поради сомнение за фалсификување на докази во прочуениот случај на убиството на Сесилија Линде. Сега, 17 години подоцна, излегува на виделина дека…

Маја Новак – Карфанаум или As Killed

страници: 233 формат:195×125 цена:250 ден. Насловот Карфанаум или As Killed сугерира дека си имаме работа со добро скроен криминалистички роман во кој дејството и мотивите на главните ликови остануваат нерасветлени до последната реченица на романот. И навистина, романот на Маја Новак ги исполнува заложбите најавени во насловот. Но тоа не е сѐ, Карфанаум… е значително…

Ирса Сикуртартоутир – Студ

страници: 371 формат:195×125 цена:450 ден Оутин започнува нов живот со својата единаесетгодишна ќерка Рун, по смртта на неговата бивша сопруга, која погинала паѓајќи низ прозорец. Еден ден Оутин на работа добива нова задача: треба да открие што се случувало пред многу години во интернатот Кроукур, што се наоѓа во пустелија и врши функција на поправен…

Арне Дал – Зла крв

страници: 399 формат:195×125 цена:500 ден Шведски литературен критичар е убиен на ѕверски начин на аеродромот Њуарк во Њујорк. Пред смртта бил брутално измачуван. Методата на тортура потсетува на тортурите применувани од Супер командосите за време на војната во Виетнам. Тоа е само почеток на неверојатната низа настани што ќе го доведе Пол Јелм и неговите…

Зигмунт Милошевски - Трошка вистина

страници: 415 формат:195×125 цена:450 ден Сандомјеж, 2009 година. На брутален начин е убиена почитувана сандомјежанка, грлото ѝ е длабоко пресечено со остар предмет. Нејзините посмртни останки имаат чудна, нетипична алабастерска боја. Теодор Шацки доаѓа од престолнината Варшава во малиот живописен Сандомјеж и ја води истрагата за грозоморното убиство. Истрагата наидува на многубројни препреки и ѕид од молк,…

Ирса Сикуртартоутир - Те паметам

страници: 379 формат:195×125 цена:450 ден Те паметам е роман во две паралелни приказни раскажувани наизменично. Колку што втората има карактер на криминалистичка приказна, толку првата од почетокот навестува дека е хорор. Двете приказни во одреден момент се поврзуваат, откривајќи ја заплетканата поврзаност на меѓучовечките односи. На почетокот на романот читателот се запознава со тројца ликови кои…

Арне Дал - Мистериозо

страници: 391 формат:195×125 цена:500 ден Познат шведски бизнисмен е брутално убиен, по него уште еден и уште еден. Заради откривање на сторителот, полицијата создава специјална Единица А, составена од шестмина полицајци од целата држава. Медиумите го нарекле убиецот Ловец на ајкули. Трагите водат до руската мафија. Во текот на потерата по серискиот убиец се откриваат…

Аудни Тоураринсон - Глуво доба

страници: 364 формат:195×125 цена:400 ден Новинарот Ејнар ја напушта старата изгазена почва на запишување на криминалниот пулс на Рејкјавик и оди на службено патување во Акурејри, каде се очекува да ја зголеми продажбата на Попладневните вести. Но, на патот до театарската проба за делото Лофтур Маѓесникот, Ејнар ненадејно известува за поинтригантни вести: мештанка паднала во река и починала во…