Канадскиот џин на модерниот расказ

Алис Манро е родена во Онтарио, Канада, во 1931 г., каде студирала на универзитетот Западен Онтарио. Нејзината прва збирка раскази е издадена под насловот Танцот на среќните сенки. Таа е добитничка на голем број награди и номинации, а во 2009 г. ја освојува наградата Man Booker International Prize. Истата година ја издава збирката раскази Премногу […]

Continue Reading

Портрет – Бруно Шулц

Бруно Шулц (1892 – 1942) – полски прозаист, сликар, графичар и литературен критичар од еврејско потекло. Се родил во Дрохобич, претежно еврејски град. Студирал архитектура во Лавов и поголемиот дел од животот го поминал во родниот град, каде што работел како учител по цртање во гимназија. Врз него интелектуално влијание извршила Млада Полска и германската […]

Continue Reading

Марио де Са-Карнеиро

Марио де Са-Карнеиро (1890-1916) е португалски поет и прозаист. Влегува во светот на модернистите благодарение на големиот поет и езотерик Фернандо Песоа. Заедно со Фернандо Песоа и Алмада Негреирош пишува за книжевниот зборник „Орфеу“ под влијание на европската авангарда, со што создава и скандалозни реакции во Португалија поради смелоста на изразот и футуристичкиот идеализам. Своите […]

Continue Reading

Naslov na post za slajder

Лорем Ипсум ис симплѕ думмѕ теџт оф тхе принтинг анд тѕпесеттинг индустрѕ. Лорем Ипсум хас беен тхе индустрѕ’с стандард думмѕ теџт евер синце тхе 1500с, њхен ан ункноњн принтер тоок а галлеѕ оф тѕпе анд сцрамблед ит то маке а тѕпе специмен боок. Ит хас сурвивед нот онлѕ фиве центуриес, бут алсо тхе леап инто […]

Continue Reading